Committees

BOARD OF TRUSTEES COMMITTEES
July 1, 2017 - June 30, 2018

+ Ex-officio Trustee (voting)
++ Ex-officio Trustee (non-voting)

EXECUTIVE COMMITTEE
John F. Brock III, CHAIR
Kelly H. Barrett
Joseph W. Evans
D. Fort Flowers Jr.
Thomas M. Holder
Michelle E. Jarrard
Gary T. Jones
Gregory J. Owens
G. P. Peterson+
Al Trujillo
John R. Wells

AUDIT COMMITTEE
Kelly H. Barrett, CHAIR
Jerome A. Atkinson
N. Allen Robertson
Robert N. Stargel Jr.
Karen C. Thurman

Consulting Member:
Jack J. Faussemagne

COMMITTEE ON TRUSTEES 
Gary T. Jones, CHAIR
John F. Brock III
Joseph W. Evans
Gregory J. Owens
Al Trujillo (secretary and non-voting member)

COMPENSATION COMMITTEE
John F. Brock III, CHAIR
Joseph W. Evans
Gary T. Jones
Gregory J. Owens

DEVELOPMENT COMMITTEE
Michelle E. Jarrard, CHAIR
Robert A. Anclien
Pamela W. Arlotto
Paul J. Brown
Barrett H. Carson++
Robert L. Dixon Jr.+
Christopher W. Klaus
Roger A. Krone
H. Ronald Nash Jr.
Robert N. Stargel Jr.               
Wendi C. Sturgis

Emeritus Attendees:
Jere A. Drummond
Ben J. Dyer
Richard J. Taylor
Howard T. Tellepsen Jr.
Albert S. Thornton Jr.

FINANCE COMMITTEE
Gregory J. Owens, CHAIR
Rodney C. Adkins
Richard L. Bergmark
Steve W. Chaddick
Andrea L. Laliberte+
Michael A. Neal
G. P. Peterson+
Frances G. Rogers
Karen C. Thurman

Emeritus Attendees:
Ronald W. Allen
J. Randall Carroll
Marcus J. Dash
Geoffrey C. Gill
Marion B. Glover Jr.
George C. Guynn
F. B. Mewborn II
Thomas H. Muller Jr.
Lawton M. Nease III
Joe W. Rogers Jr.

INVESTMENTS COMMITTEE
D. Fort Flowers Jr., CHAIR
Laurie D. Bagley
Karl F. Dasher
David W. Dorman
Michael T. Duke
Thomas A. Fanning
J. Louis Fouts
John S. Markwalter Jr.
Michael G. Messner
Thomas A, Noonan

Ex-officio Member:
Gregory J. Owens, Treasurer

Emeritus Attendees:
James W. Bowyer
Kenneth G. Byers Jr.
A. Russell Chandler III
William R. Collins Jr.
Joel H. Cowan
Francis S. Godbold
Jere W. Goldsmith IV
J. William Goodhew III
Thomas L. Gossage
J. Thomas Gresham
Thomas H. Hall III
Hubert L. Harris Jr.  
John R. Huff                                                                                                                                      
Garnett L. Keith Jr.
George W. Levert
H. Bruce McEver
Wade T. Mitchell
Charles D. Moseley
Parker H. Petit
Oliver H. Sale Jr.
E. Roe Stamps IV
H. Milton Stewart
J. Leland Strange        
C. Meade Sutterfield                                                                                                                                 
Michael E. Tennenbaum
John H. Weitnauer Jr.
Alfred P. West Jr.

REAL ESTATE COMMITTEE
Thomas M. Holder, CHAIR
James R. Borders
John B. Carter Jr.
Kathleen Day
Stephen M. Deedy
Walter G. Ehmer
David D. Flanagan
Robert A. Milton
J. Paul Raines
Steven G. Swant++

Emeritus Attendees:
Bobby Joe Anderson
Richard A. Beard III
G. Niles Bolton
Charles R. Brown
Don L. Chapman
Jack J. Faussemagne
L. Thomas Gay
G. William Knight
Aaron J. Land Jr.
David M. McKenney
Earl L. Shell Jr.
Thomas W. Ventulett III

STEWARDSHIP COMMITTEE
John R. Wells, CHAIR
Michael K. Anderson
Jerome A. Atkinson
Kelly H. Barrett
Bird D. Blitch Sr.+
David A. Bottoms +
Rafael L. Bras++
Stephen E. Cross++
James Etheredge
Ronald L. Johnson
Charles W. Moorman IV
N. Allen Robertson

Emeritus Attendees:                                                                                                                                       
John C. Bacon
H. Allen Ecker
Dwight H. Evans
Sherman J. Glass Jr.
Lewis H. Jordan III
Charles A. Smithgall III
John C. Staton Jr.
William J. Todd

 
The Chair is an ex-officio voting member of all Committees except the Audit Committee, the Executive Committee, the Committee on Trustees, and the Compensation Committee.
 
The Vice Chair-Chair Elect is an ex-officio voting member of all Committees except the Audit Committee, the Executive Committee, the Committee on Trustees, the Compensation Committee, the Governance Committee, the Receipts and Disbursements Committee, and the Risk Management Committee.